Wczytuję dane...

Producent skarpet

Producent skarpet

A właściwie producenci.

Tytuł jest trochę zdradliwy, bo dziś chciałam napisać o tym, jak istotne jest wybieranie produktów, które są dobre, estetyczne, ale przede wszystkim, wyprodukowane są zgodnie ze wszystkimi etycznymi wytycznymi.

Kiedyś nie było ważne, skąd pochodzą Twoje skarpety, kto je produkuje i skąd posiada surowce. Ważne, że udało Ci się je kupić i podobają Ci się. Jednak w dobie ochrony o środowisko, świadomości globalizacji, ekonomicznych zależności, poszanowania praw człowieka, itd. Twoje i Moje zakupowe decyzje zaczynają nabierać większego sensu i znaczenia. Gdy uświadomisz sobie, że przy produkcji surowca na Twoje skarpetki zatrudniane są małe dzieci, które powinny w tym czasie bawić się lub uczyć w szkole… one ciężko pracują, aby pomóc swojej rodzinie przetrwać kolejny miesiąc, tydzień, dzień…

Powiesz, że nie masz na to wpływu, że świat jest tak skonstruowany, że Twoja decyzja o kupnie skarpetek nie ma najmniejszego znaczenia. W głębi duszy wiesz, że to nie jest prawdą. Każde ziarnko piasku na pustyni ma znaczenie, bo gdyby każde ziarenko właśnie tak myślało, jak Ty, że nic nie znaczy i po prostu wzięło i sobie poszło, to zniknęłaby cała pustynia… Teraz wizualizuj sobie, że Ty, Twoja koleżanka i jej 15 znajomych nie kupicie wyrobów producenta X, mimo, że i cena i design kusi. Będzie coraz więcej takich osób i w końcu albo producent dostosuje się do wymogów rynku (ulepszy sposób produkcji, zmieni dostawcę surowca, itp. ) albo z niego zniknie. Mówisz, że produkty bio, fair trade, itp. są droższe. Często jest to prawdą. Jednak przypatrz się, co za tą nieco wyższą cenę zyskujesz:

1. przede wszystkim lepszą jakość

2. świadomość, że na żadnym etapie produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę ani człowiek

3. dbasz o środowisko

4. jesteś świadomym i lepszym człowiekiem

Póki będziesz godzić się na bylejakość, wyzysk drugiego człowieka, cierpienia zwierząt i degradację środowiska to firmy produkujące masowo „jednorazowe” skarpetki będą funkcjonowały.

Ten mit, że trzeba mieć dużo pieniędzy, żeby kupować droższe produkty trzeba w końcu obalić. Już od dawna wiadomo, że nie stać nas na bylejakość. Szczególnie, jak sprawdzam w portfelu każdą złotówkę. Trzeba przestawić się na jakość, a nie na ilość. Wybierać z ofert to, co rzeczywiście będziesz nosić i co wystarczy na więcej niż dwa, trzy założenia. Będzie długo sprawiało Ci przyjemność, będzie dobrze wyglądało, korzystnie wpływało na Twoje samopoczucie, zdrowie i na wszystko dookoła Ciebie.

Wiadomo, że masz swoje przyzwyczajenia, nie wszystko od razu trzeba zmienić. Jednak każdy mały krok to ważna sprawa, jak w jednym z najsłynniejszych zdań: „ Mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości”. Może to i brzmi bardzo patetycznie, jednak co mi tam. Taka jest prawda. Wszyscy i wszystko jest połączone, każda cząstka jest integralną częścią wszechświata i każdy Twój i Mój wybór wpływa na wszystko inne.

Od producentów skarpetek do filozofii i rozważania o naturze wszechświata – udało mi się przeskoczyć w ciągu kilku zdań.

Mam nadzieję, że ten krótki tekścik sprawi, że chociaż przez chwilę zastanowisz się nad wyborem symbolicznych skarpetek, a ich producent skarpet będzie miał powody do dumy, że produkuje świetne rzeczy dla świetnych ludzi – właśnie takich jak Ty … i Ja … nooo i jeszcze paru innych świetnych osób.