Wczytuję dane...

Rodzaje rajstop - temat na poemat

Rodzaje rajstop - temat na poemat

Rodzaje rajstop to...

Klasyczny temat rzeka. Tak głęboki i szeroki, że aż boję się w niego zanurzać. Do tego znając siebie będę usilnie próbowała zejść głębiej i głębiej w otchłań, żeby wszystko Ci opisać. Jednak muszę się skupić, pozostać przy powierzchni i postarać opisać podstawy, bo inaczej utonę … skończy się na objętości pracy magisterskiej z aspiracjami na doktorat. Kiedyś nie zdawałam sobie sprawy, że z pozoru banalne rajstopy mogą być tematem na rozprawy wielostronicowe. Zresztą faktem jest, iż rynek pończoszniczy rozwija się nieustannie, możliwości technologiczne i zapotrzebowanie na różnego rodzaju rozwiązania pozwalają na stworzenie coraz to nowszych, piękniejszych, mocniejszych i spełniających najróżniejsze potrzeby produktów.

Zacznę może od najprostszego podziału na rajstopy ze względu na:

 • ich grubość. Z zasady im większa wartość wyrażona w tzw. DEN to rajstopy są grubsze i bardziej kryjące. Teoretycznie możesz dokonać zakupu rajstop tak cieniutkich, że ich praktycznie nie widać (od 4 do 10 den) oraz tak grubych, że nic się przez nie nie prześliźnie (nawet do 600 den – np. rajstopy z polaru). Jednak nie do końca wystarczy się kierować tym parametrem.
 • W następnej kolejności trzeba wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Dla przykładu rajstopy z Lycrą będą cechowały się większą transparentnością niż rajstopy z mikrofibry. Pamiętaj więc, że lubiane i chętnie kupowane rajstopy 40 den będą się widocznie różniły ze względu na tkaninę – zawsze pytaj i sprawdzaj, czy jest Lycra czy mikrofibra. 
 • Istotne są też takie elementy, jak wzory. Czasami są one żakardowe lub ażurowe i wtedy rajstopy o grubości 60 den nie będą tak kryjące, jak klasyczne gładkie o dokładnie takim samym parametrze.

Wspominałam już o tkaninie, z której wykonuje się rajstopy? Nie, to przeczytaj niżej...


Oto jak można podzielić rajstopy ze względu na materiał:

 • Najczęściej spotykaną i najpopularniejszą tkaniną jest potocznie, tzw. Lycra. Sprawia ona, że rajstopy są przeźroczyste, cienkie, trwałe, mają delikatny połysk i wyglądają elegancko. W większości ich grubość waha się od 4 do 20-30 den. 
 • Kolejnym ulubieńcem jest mikrofibra. Bardzo elastyczna, bardzo miękka trwała i przyjemna w noszeniu. Z reguły rajstopy z niej wykonane są średnio lub mocno kryjące i królują jesienią oraz zimą. Ich grubość zaczyna się od 30-40 den. Są też modele o grubości 15-20 den, jednak to spora rzadkość, chociaż uważam, że właśnie ta cienka mikrofibra jest bardzo wygodna i elegancko, matowo wygląda na nogach. 
 • W rajstopach codziennego użytku (ja je nazywam „kioskowe” lub „pod spodnie”) zastosowany jest elastil. O ile w jaśniejszych kolorach, beżach, szarościach, itp. wyglądają przyzwoicie, to niestety w czerni nie są to rajstopy zbyt eleganckie i osobiście nie przepadam za tym kolorem w tym rodzaju rajstop. 
 • Panie często też sięgają po tzw. stretch. Rajstopy stretchowe pięknie wyglądają na nogach i są tańsze niż Lycra, pamiętaj jednak, że są mniej trwałe i bardziej „tępe” w dotyku. Dlatego albo się je kocha, albo nienawidzi.


Podział ze względu na wizualny odbiór.

Rajstopy dzielą się na gładkie i wzorzyste . Tutaj każdą  z tych kategorii mogę rozwinąć na sporo podpunktów. Spróbuję zatem się sprężyć i dokonać zarysu tematu bez wgłębiania się …

 • Gładkie rajstopy w podstawowej wersji, klasyczny Basic, mają wzmacniane widocznie palce oraz część majteczkową (grubsza tkanina). Dalej następują „wariacje” na ten temat, co oznacza modele bez widocznych wzmocnień na palcach i ze wzmocnionymi majteczkami, bądź bez widocznych pogrubień i w palcach i w części górnej. Często spotkasz się z terminem „T-band”, co właśnie znaczy, że kupowane przez Ciebie rajstopy nie są całe pogrubione w majteczkach, a jedynie są wzmacniane w okolicy szwów, co tworzy literkę T.  Takie modele możesz nosić do szortów i krótkich spódniczek bez obaw, że będą Ci wystawały „nogawki” od pogrubionej części rajstop.

 • Wzorzyste rajstopy znajdą Cię zawsze i wszędzie. Mnogość wzorów, kolorów i struktur sprawia, że zawsze znajdziesz coś, co będzie dla Ciebie idealne. Wzory geometryczne, kwiatowe, abstrakcyjne, motywy zwierzęce, architektoniczne, przedmioty z życia codziennego (np. okulary, rowery, lody…),  mieszanki różnych trendów w najróżniejszej kolorystyce. Do tego szaleństwo strukturalne (mikrosiateczki, żakardy, ażury) oraz nowoczesne tkaniny, które pozwalają na uczynienie z rajstop dzieł sztuki do codziennego użytku.


I jeszcze przeczytaj o podziale ze względu na funkcje:

 • Rajstopy funkcyjne to też szeroka grupa produktów, które mają Ci pomóc w różnych dolegliwościach i niedogodnościach, z których nie jesteś zadowolona. Znajdziesz tu zarówno produkty profilaktyczne (rajstopy pomagające uchronić Cię przed rozwojem żylaków, wspomagające walkę z cellulitem, antybakteryjne z jonami srebra, itd.), jak i nawet medyczne (np. rajstopy przeciwżylakowe o strukturze plastra miodu ze stopniowanym uciskiem). Rajstopy z efektem masażu – specjalna konstrukcja pod stopą sprawi, że będzie Ci się komfortowo chodziło nawet w obcasach, a po całym dniu nogi nie będą takie zmęczone. Rajstopy tego typu mają dbać nie tylko o Twoją wygodę, ale także pozwalają na korygowanie niedoskonałości, np. podniesienie pośladków, wyszczuplenie brzucha). Są stworzone całe kolekcje produktów przeznaczonych właśnie do tego, i każdy producent ma takie modele w swojej ofercie. 
 • Rajstopy erotyczne (zmysłowe) podbijają szturmem nasz rynek. Są to produkty z odrobiną pikanterii, ale również nadają się do codziennego użytkowania. 
 • Hitem są modele rajstop strip panty. Jest to połączenie pończoch z pasem. Wizualnie tak to właśnie wygląda. Jedyną różnicą jest fakt, że nie ma odpinanych elementów, a wszystko jest złączone razem „na stałe”. Te rajstopy to świetna alternatywa, np. dla Panien Młodych. Nie dosyć, że wyglądają  bardzo zmysłowo, to są przy tym szalenie komfortowe i po chwili zapomina się, że ma się je na sobie. Oprócz gładkich rajstop strip panty znajdziesz całe spektrum tego typu rajstop we wzory, zrobionych z kabaretki, z koronkową górą, itd., itp. 

Coraz odważniej dzieje się, więc w ofercie erotycznej polscy producenci rajstop na stałe umieścili również rajstopy z dziurką ;). W najprostszym wariancie są to klasyczne, cienkie rajstopy z Lycrą z otworem w kroku. Otwór może mieć różne wielkości, czasami sięga też na sporą część pośladków. Tutaj też możesz już kupić takie rajstopy z dodatkami, np. czerwonym szwem z tyłu nóg lub ślicznie imitującym koronkę wzorem dookoła otworu.

Nie będę już Ci wspominała o rajstopach dla mężczyzn, które też nie są już specjalną nowością, a świetnie potrafią zastąpić tradycyjne kalesony lub w ogóle stać się niebanalnym elementem stylizacji dla odważnych Panów.


Cały ten wywód to jedynie drobny szkic i zabrakło w nim mnóstwa elementów, ale myślę, że na takiego „wstępniaka” dla podstawowego rozeznania wystarczy. Zamierzam wgłębić się w poszczególne rodzaje, typy rajstop, jednak to już tematy na kolejne artykuły.


Mam nadzieję, że czytało Ci się miło i od teraz wybór rajstop dla Ciebie będzie troszeczkę łatwiejszy.

✅ Do rajstopowego buszowania więc zapraszam na stronę rajstopy w sklepie i pooglądaj jakie modele są dostępne online. 

Możesz też spróbować przypasować konkretny model do mojego podziału :)